Nieruchomości luksusowe – pomimo zmiennych nastojów na światowych rynkach finansowych – nadal cieszą się dużą popularnością. W Polsce pojęcie „nieruchomości luksusowe” jest ciągle doprecyzowywane przez rynek w stosunku do innych krajów, gdzie z reguły ich wartość to kilka lub kilkanaście milionów euro, a nawet 100 mln euro lub więcej, ale i na naszym rynku można już znaleźć apartamenty, domy, dwory i pałace, których cena i wysoki standard pozwalają je określić mianem nieruchomości luksusowych.

Zaliczenie danej nieruchomości do grona luksusowych zależy przede wszystkim od jej ceny, jednak te są bardzo zróżnicowane w zależności od rodzaju nieruchomości, lokalizacji oraz wielu innych czynników.  W raporcie opracowanym przez magazyn „Forbes” założono, że na świecie nieruchomości luksusowe to te z ceną powyżej 1 mln dolarów.  Jednak w praktyce, prawdziwie luksusowe nieruchomości kosztują dużo więcej, szczególnie w Monako, Nowym Jorku, Londynie czy Paryżu.

Dobrym przykładem nieruchomości luksusowej jest trzypoziomowy penthouse znajdujący się w niezwykle ekskluzywnym apartamentowcu One Hyde Park w Londynie. Ukraiński miliarder Rinat Achmetov zapłacił za niego 136 mln funtów (czyli ponad 600 mln zł) i tym samym stał się właścicielem najdroższego mieszkania w Wielkiej Brytanii. Penthouse ma powierzchnię 2,3 tys. m2, sześć sypialni, kuloodporne szyby, skanery tęczówki oraz schron. Z kolei jak poinformował magazyn „Forbes”, na początku 2015 r. ustanowiono rekord na nowojorskim rynku nieruchomości. Anonimowy nabywca zapłacił ponad 100 mln dolarów za penthouse o powierzchni 3 tys. m2 znajdujący się między 89. a 90. piętrem wieżowca One57 w samym centrum Manhattanu.

Jeśli chodzi o tzw. second home lub holiday home, według raportu „Luxury Lifestyle Report” opublikowanego przez Sotheby’s International Realty, najpopularniejszą opcją są nieruchomości nad wodą – 42% klientów segmentu luksusowego w 2014 r. zainteresowanych było rezydencjami położonymi nad brzegiem rzeki, jeziora lub morza. Amerykanie najczęściej szukają luksusowej posiadłości na wybrzeżu z garażem mogącym pomieścić kilka samochodów. Rezydencje takie znaleźć można w słonecznej Kalifornii lub na Florydzie. Tamtejsze ekskluzywne adresy przyciągają zarówno majętnych Amerykanów, jak i Europejczyków. Za willę w stylu śródziemnomorskim z tarasem wychodzącym na plażę i ocean trzeba zapłacić około 7 mln dolarów, choć oczywiście znajdują się tam także o wiele droższe posiadłości, jak np. usytuowana w hrabstwie San Diego posiadłość Via Casa Alta – nowoczesny dom ze szkła, z basenem, SPA i siedmioma sypialniami, która kosztuje 12 mln dolarów. Coraz chętniej, milionerzy decydują się także na zakup prywatnych wysp, zwłaszcza na Karaibach. Za około 8 mln dolarów można kupić 3-hektarową wyspę Sandy Cay z 500-metrową rezydencją, domkami dla gości i przystaniami dla jachtów.

Monako, południowa Francja, a także inne kraje południa Europy, takie jak Hiszpania czy Włochy, są często wybierane na zakup luksusowej nieruchomości przez milionerów.  Obecnie, ceny w niektórych rejonach Hiszpanii są niższe nawet  o 50% w stosunku do 2008 r. , co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania zakupem luksusowej nieruchomości wśród wielu milionerów, w tym także polskich – już za około 1 mln euro można kupić willę z basenem

W Polsce  ceny nieruchomości luksusowych są dużo niższe. W Warszawie ceny zaczynają się od ok. 1,5 mln zł za 100 metrowy apartament, natomiast w innych miastach, np. Poznaniu czy Krakowie, nieruchomość luksusową można kupić już za kilkaset tysięcy złotych.

W porównaniu ze światem, a nawet z Europą, polski rynek nieruchomości luksusowych ma się na razie dość skromnie pod względem ilości i wartości transakcji. Nie mniej jednak jest to rynek, który prężnie się rozwija.  Wraz ze wzrostem liczby polskich milionerów, popyt na nieruchomości luksusowe w Polsce i za granicą dynamicznie rośnie.

Podobnie jak w przypadku rynku światowego, nieruchomości luksusowe w naszym kraju można podzielić na dwa segmenty: apartamenty i domy. Liderem wśród polskich apartamentów jest nieruchomość o powierzchni 400 m2, znajdującą się na 45. piętrze warszawskiego wieżowca Złota 44, zaprojektowanego przez słynnego architekta Daniela Libeskinda, której wartość to ok. 20 mln zł. Cena za apartament w innym wieżowcu w Warszawie – Cosmpolitan przy ul. Twardej – wahała się w granicach 1,5-7 mln zł, w zależności od metrażu i sposobu wykończenia. Najbardziej prestiżowe adresy w Krakowie to Pałac Dunajewskiego (13,5-17 tys. zł za m2), Angel Wawel (12-30 tys. zł za m2) oraz Browar Lubicz (8,5-12,8 tys. zł za m2). We wrocławskim wieżowcu Sky Tower cena za metr kwadratowy mieszkania rozpoczynała się od 16 tys. zł, zaś w Trójmieście nawet 25 tys. zł za m2 w budynku Symfonia Residence w Gdańsku. Oprócz atrakcyjnej lokalizacji oraz wysokiej jakości elementów wykończenia, właściciele takich nieruchomości mają do swojej dyspozycji piętra rekreacyjne, w których znajdują się baseny, SPA, siłownie czy kawiarnie. Standardem są podziemne garaże oraz całodobowa profesjonalna ochrona.

 

Zakup nieruchomości luksusowej – zarówno w Polsce, jak i zagranicą – to warty rozważenia sposób dobrej i bezpiecznej lokaty kapitału. Obecnie znaleźć można naprawdę ciekawe i korzystne oferty, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.