Marzenia Europejczyków o posiadaniu własnej nieruchomości za granicą – pomimo trudnej sytuacji gospodarczej wielu państw – wciąż pozostają żywe. Brytyjczycy, Francuzi, Niemcy, a coraz częściej także zamożni Polacy kupują nieruchomości za granicą, najchętniej na południu Europy.

Hiszpania na topie wśród Brytyjczyków, Francuzów i Niemców

Według badań przeprowadzonych przez bank HSBC, około 5 mln Brytyjczyków rozważa zakup zagranicznej nieruchomości. Co ciekawe, to wynik wyższy niż przed obserwowaną w latach 2002-2005 recesją. Najpopularniejszym kierunkiem jest Hiszpania – tam posiadłość chciałoby kupić około 30% Brytyjczyków planujących tego typu inwestycję. Kolejne miejsca w rankingu zajmują Francja, Włochy, Portugalia, Grecja i Cypr. Nie powinno to zaskakiwać, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmie się fakt, że ceny nieruchomości w Hiszpanii załamały się, spadając nawet o około 50% w porównaniu do 2007 r. W niektórych regionach kraju spadki są jeszcze okazalsze i sięgają nawet 70%. Co ciekawe, Brytyjczycy przykładają szczególną wagę do historycznej wartości danej nieruchomości, poszukując obiektów pałacowych, dworów i okazałych posiadłości.

Podobny gust mają Francuzi. Oni również najchętniej kupują nieruchomości w Hiszpanii. W odróżnieniu od Brytyjczyków, szukają jednak mniejszych lokali, głównie z przeznaczeniem na tzw. drugi dom. Według danych hiszpańskiego portalu Kyero, Francuzi stanowią ponad 18% wszystkich zagranicznych kupców w Hiszpanii, a ponad połowa tych nieruchomości znajduje się w odległości około 100 km od granicy z Francją.

Trzecim narodem, który najchętniej kupuje zagraniczne posiadłości w Hiszpanii są Niemcy – odpowiadają oni za około 7% ilości transakcji. Jednak od kilku lat notuje się zwiększone zainteresowanie Niemców nieruchomościami znajdującymi się w Polsce. Jak podaje rodzime Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w ciągu ostatnich pięciu lat kupili oni w naszym kraju około 159,8 tys. m2 mieszkań, co odpowiada prawie 3,2 tys. mieszkań o powierzchni 50 m2.

A gdzie nieruchomości zagraniczne kupują Polacy?

Wraz ze wzrostem liczby zamożnych Polaków, w tym milionerów, rośnie również liczba osób, które decydują się na zakup wakacyjnej nieruchomości lub tzw. drugiego domu za granicą Do niedawna najbardziej popularnym miejscem do zakupu zagranicznej nieruchomości była Bułgaria, gdzie średnia cena transakcyjna za 1 m2 mieszkania wynosi 570-710 euro. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się wakacyjne nieruchomości na południu Europy – we Włoszech, na francuskiej Riwierze czy w Hiszpanii. Wielu klientów szuka posiadłości w konkretnym rejonie, np. w okolicach Lake Como lub Costa del Sol.

Poza Europą, bogaci Polacy coraz częściej decydują się na zakup posiadłości w dalszych zakątkach świata, np. na Zanzibarze w Tanzanii, na Florydzie i w Kalifornii w USA. Na wybór lokalizacji mają wpływ rozmaite czynniki. Są to powiązania biznesowe lub rodzinne z danym miejscem, bezpieczeństwo lokaty kapitału, potencjał inwestycyjny lub po prostu urok i wspaniała pogoda.